top of page

Spacer dekompresyjny

Spacery dekompresyjne to ostatnio bardzo modne w psim świecie hasło. A czy wiecie co się kryje za tym tajemniczo brzmiącym określeniem?


Spacery dekompresyjne to specjalny rodzaj spacerów, które pozwalają psom na swobodne eksplorowanie otoczenia, wąchanie i relaksowanie się w naturalnym środowisku. To taki mindfulness dla psa :) Przede wszystkim pomaga to psom w redukcji stresu. Swobodne węszenie jest dla psa naturalnym zachowaniem, które angażuje jego umysł i pomaga zaspokajać potrzeby poznawcze, działa na psy uspokajająco, pozwalając im wyciszyć się i zrelaksować. Psy, zwłaszcza te, które mieszkają w miastach, mają dużą potrzebę eksploracji i kontaktu z naturą. Spacery dekompresyjne pozwalają im zaspokajać te naturalne instynkty. Chociaż spacery dekompresyjne są spokojniejsze i mniej intensywne niż typowe spacery czy biegi, nadal stanowią ważną formę aktywności fizycznej. Regularne chodzenie pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi i zdrowia ogólnego psa.


A na czym dokładnie polega taki spacer dekompresyjny?


Podczas spaceru dekompresyjnego pies powinien mieć możliwość swobodnego poruszania się i eksplorowania otoczenia, dlatego używa się zazwyczaj dłuższej linki (np. 5-10 metrów) lub spaceruje się z psem na terenie, gdzie może być bezpiecznie spuszczony ze smyczy. Ważne jest, aby spacer odbywał się w naturalnym środowisku, takim jak las, łąka, park czy inne miejsce z dala od miejskiego zgiełku.

Spacer dekompresyjny powinien być spokojny i bez pośpiechu. Pozwólmy psu na węszenie, zatrzymywanie się i dokładne eksplorowanie interesujących miejsc. Unikajmy narzucania szybkiego tempa czy określonej trasy. Starajmy się ograniczyć liczbę wydawanych komend i interwencji. Celem jest umożliwienie psu samodzielnego podejmowania decyzji i naturalnego zachowywania się, co pomaga w redukcji stresu i poprawia samopoczucie. Uważnie obserwujmy pupila, aby zrozumieć jego potrzeby i zainteresowania.

Spacer dekompresyjny to wspaniała okazja do lepszego poznania psa i zrozumienia jego zachowań.

Spacer dekompresyjny nie musi być długi, ale powinien trwać wystarczająco długo, aby pies mógł się zrelaksować i skorzystać z pełni jego zalet. Zazwyczaj rekomenduje się co najmniej 30 minut do godziny.


Korzyści ze spacerów dekompresyjnych są niesamowite - zaczynając od redukcji stresu, poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego psa, aż do wzmocnienia więzi między psem a właścicielem. Zmniejszenie poziomu stresu i zapewnienie odpowiedniej stymulacji umysłowej może pomóc w redukcji problematycznych zachowań, takich jak nadmierna szczekliwość czy niszczenie przedmiotów. Bardzo bardzo polecam regularne włączanie tego rodzaju spacerów do rutyny, gdyż może zapewnić to naszemu pupilowi pełniejsze i szczęśliwsze życie!


A jeśli nie masz czasu lub możliwości, żeby wygospodarować trochę czasu na taki spacer ze swoim psiakiem - odezwij się do mnie! Mogę zabrać Twojego zwierzaka na spacer dekompresyjny do lasu i zapewnić mu odrobinę relaksu i węszenia, tak niezbędnego do psiego szczęścia!

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page