top of page

Zabawa z kotem

Koty to urodzeni myśliwi, dlatego każdy z nich, niezależnie od wieku, musi mieć możliwość zrealizowania łowieckiego instynktu.

Kot, który nie ma opcji zabawy może stać się apatyczny, popaść w depresję lub też może stać się nadpobudliwy lub agresywny. Może wtedy próbować zaspakajać swoje potrzeby w sposób przez nas... nieakceptowany. Na przykład atakując nasze nogi czy drapiąc nasze nowe meble. Brak zabawy powoduje nie tylko problemy behawioralne – może też mieć konsekwencje zdrowotne: mało aktywnemu kotu grozi chociażby nadwaga.


Zabawa jest ważna - to już wiemy. Jak w takim razie bawić się z naszym zwierzakiem?


Przede wszystkim, zabawa z kotem powinna imitować polowanie, które składa się z kilku stałych elementów: obserwacji ofiary, schwytania jej i zjedzenia.

W zabawie z kotem najlepiej użyć zabawki, która jest w ruchu, czasem zatrzymuje się, by znów zmienić miejsce. Dobrze sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju wędki., ale może też to być kulka papieru na sznurku. Zabawka nie powinna poruszać się monotonnie, bo szybko znudzi naszego zwierzaka. Dodatkowo podczas zabawy można użyć kartonu, w którym zwierzak będzie mógł się zaczaić.

Kolejnym etapem zabawy jest ucieczka „ofiary” w chwili, gdy kot rozpocznie swój atak. Pogoń nie może jednak trwać zbyt długo - w naturze wielkie koty czają się długo po to by szybko i skutecznie dopaść ofiarę. Dlatego też pogoń powinna też zakończyć się sukcesem - nasz kot powinien mieć możliwość dopadnięcia swojej zabawki.

Następnie należy nagrodzić go posiłkiem - co jest odpowiednikiem zjedzenia ofiary. Dlatego też dobrze jest bawić się z naszym zwierzakiem przed jedzeniem lub po zabawie nagrodzić go smakołykiem.Pamiętajmy, że zabawa nie powinna trwać zbyt długo - nie chcemy nadmiernie zmęczyć i sfrustrować naszego kota. Nie powinno się też pomijać etapów „polowania”, a przede wszystkim nie należy odbierać zwierzakowi satysfakcji związanej ze schwytaniem i zjedzeniem ofiary.


Regularna zabawa z kotem to gwarancja dobrego kociego samopoczucia a przy okazji świetna możliwość aby zbudować z nim głęboką więź.


Także - wędki w dłoń - i do zabawy!

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

O kocim smaku

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page